Tenis ziemny to sport zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, ma mnóstwo zalet, które wpływają na nasze zdrowie
i dobre samopoczucie. Jest sportem bardzo lubianym, a to dlatego, że uważany jest za sport czysty, kulturalny, elegancki, rzadko powodujący kontuzje. Osoby, które uprawiają tenis ziemny są bardziej odporne, zahartowane i nie zapadają tak szybko na różne infekcje. Tenis ziemny to także świetny sport dla tych, którzy się odchudzają, chcą poprawić kondycję czy mają wysokie ciśnienie krwi.

Zasady gry w tenisa ziemnego

SKRÓCONE PRZEPISY GRY

Grę rozpoczyna się podaniem czyli tzw. serwisem. Podający musi stać nieruchomo dwoma stopami poza linią końcową kortu. Prawidłowy serwis polega na wyrzuceniu piłki w górę i uderzenie jej rakietą zanim ta odbije się o podłoże. Serwis uznaje się za ważny, gdy podający przerzuci piłkę ponad siatkę i trafi w pole kara serwisowego, umieszczonego po przekątnej kortu. Podanie wykonuje się na przemian z lewej i prawej strony kortu. W razie złego wprowadzenia piłki do gry, serwującemu bez żadnych konsekwencji przysługuje wprowadzenie piłki do gry drugim serwisem. Podający serwuje aż do zakończenia całego gema. W kolejnym gemie podający staje się odbierającym i odwrotnie.

PUNKTACJA

Aby wygrać gema, należy zdobyć w nim cztery punkty. Pierwszy punkt zapisuje się jako 15, drugi jako 30, trzeci jako 40, czwarty jako wygrany gem. Wyjątkiem jest sytuacja przy stanie 40 – 40. Stan ten nazywany jest „równowagą”. Od tego momentu gra się na tzw. „przewagę”. Oznacza to, że gra się tak długo, aż jeden z graczy osiągnie przewagę dwóch punktów. Sześć wygranych gemów daje wygranego seta. Obowiązuje tu jednak zasada prowadzenia przynajmniej dwoma gemami. W przypadku więc, gdy wynik wynosi 5-5, wygranie kolejnego gema nie przynosi rozstrzygnięcia seta. W takim wypadku możliwe jest wygranie seta 7-5. Jeżeli jednak doprowadzi się do wyniku 6-6, zasada ta nie obowiązuje. Rozgrywany jest wtedy specjalny gem – tie break. Gem ten rozgrywa się do 7 wygranych punktów lub dwupunktowej przewagi. W gemie tym zawodnicy mają po dwa podania na przemian. Pierwszy serwujący serwuje raz. Mecz kończy się, gdy jeden z zawodników zwycięży 2 sety. (W niektórych turniejach męskich 3 sety). W niektórych turniejach (zdarza się to rzadko) nie rozgrywa się tie-breaków. Gra toczy się do przewagi dwóch gemów.

baner-korty-391x191

Korty Tenisowe Przy Aquaparku

Zapraszamy do współpracy z naszym partnerem biznesowym – „KORTY TENISOWE PRZY AQUAPARKU”

Na terenie obiektu znajdują się dwa otwarte korty tenisowe – ziemne, hala tenisowa na podłożu ziemnym oraz darmowa ścianka do gry (ścianka otwarta tylko w godzinach otwarcia kortów).

Korty co roku mają nową nawierzchnię i linie boiska.

Nawierzchnia kortów jest wykonana ze specjalnej mieszanki stosowanej do kortów tenisowych, składającej się z mączki ceglanej i gliny mielonej w odpowiednich proporcjach. Gra w tenisa na takiej nawierzchni stanowi najmniejsze obciążenie dla stawów.

Teren kortów jest zadrzewiony co sprawia, że gracze są osłonięci od wiatru. W dalszej części obiektu znajduje się miejsce rekreacyjno-grillowe, które tenisiści mogą wykorzystywać w trakcie gier turniejowych oraz domek  z zapleczem socjalnym.

Podczas niesprzyjających warunków pogodowych zapraszamy do korzystania z zadaszonej hali tenisowej.

Dodatkowe informacje na temat kortów, szkółek tenisowych, sparingów, usług (np. naciąganie rakiet),oraz galerię zdjęć znajdziecie Państwo na stronie www.kortypila.pl